Özgür Doğalgaz & İnşaat, Mühendislik San. ve Tic.

Schwank

Sprinkler Tesisat

Sprinkler sistem; yangın çıkar çıkmaz devreye girerek yangın üzerinde su sıkarak alevin büyümeden sönmesini sağlayan yangın söndürme sistemidir. Günümüzde çok yaygın olarak kullanılan sprinkler sistemin meydana gelen yangınlarda %95 in üzerinde başarılı olarak yangını söndürmüştür.

Kamu binaları, alışveriş merkezleri, okullar, ticari tüm yüksek yapılar gibi alanlarda binanın özellikler ve kullanım amacı göz önünde bulundurularak uygun sprinkler sistemi kullanılarak oluşabilecek yangının büyümeden otomatik sistemler yardımı ile söndürülmesi mümkün olur. Sprinkler sistemlergerek ekonomik yapısı gerekse çok büyük alanlarda çözüm sunmasından dolayı günümüzde birçok yerde kullanılmaktadır.

Seçilen sprinkler sistem, sistem elemanları ve doğru sistemle yangın korkunuzu Özgür doğalgaz olarak bitiriyoruz. Sprinkler sistem çeşitleri, kullanım alanları, avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

 

1-) Islak Borulu Sprinkler Sistemleri

 

Islak borulu sprinkler sistemleri oluşturan borular basınçlı su ile dolu şekilde bulunmaktadır. Sıcaklığın 95 derecenin üstü ve 0 derecenin altında bulunan alanlarda ise özel önlemler alınarak donma riskini ve yüksek sıcaklıktan etkilenmesini önlemek gerekmektedir.

Yangının oluşturduğu ısının etkisi ile sistem devreye girerek yangının üstüne boru içindeki basınçlı su sprinkler aracılığı ile sıkılarak yangın büyümeden yağmur şeklinde dökülen su ile birlikte söndürülür.

 

Islak Borulu Sprinklerin Artıları

 

 • Su çok kısa bir sürede yangına ulaşır.
 • Sadece ısının yükseldiği alanlardaki sprinkler açılacağı için sudan oluşan zarar minimum seviyede kalır.
 • Sprinkler sistemler içinde un uygun kurulum maliyetine sahip olan söndürme sistemidir.

 

Islak Borulu Sprinklerin Eksileri

 

 • Sistemde meydana gelecek bi zararda su bulunduğu ortama zarar verir.
 • Düşük ve yüksek sıcaklıklardaki alanlarda kullanılmaz ve sık bakım gerektirir.

 

2-) Kuru Borulu Sprinkler Sistemi

 

Kuru Borulu Sprinkler Sistemlerde borular kaynak ve şebeke arasında bulunan vanayı kapalı tutmaya yetecek şekilde basınçlı hava veya nitrojen gazı ile doldurularak kurulan sistemdir. Basınç şebeke girişinde bulunan vana ile kontrol edilir.

Yangından dolayı meydana gelen ısı ile bu alanda bulunan sprinki uyararak basıncın düşmesini sağlayarak vananın açılmasını sağlar. Vananın açılması ile borular su dolarak açık halde bulunan uyarılmış sprinklerden yangının üzerine su sıkılarak yangının söndürülmesi sağlanacaktır.

Kuru Borulu Sprinkler sistemi, ıslak borulu Sprinkler sisteminin tam tersi olarak özellikle donma riskinin bulunduğu alanlarda yada sıcaklığın çok yüksek olduğu fırın ve benzeri alanlarda kullanılan otomatik yangın söndürme sistemidir.

Kuru Borulu Sprinkler Sistemin Artıları;

 

 • Donma tehlike olan yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Uyarılan sprinkler açılacağı için suyun verebileceği zarar minimumda tutulmuş olur.

 

Kuru Borulu Sprinkler Sistemin Eksileri;

 

 • Islak borulu sprinkler kuru borulu sprinkler sistemlere göre daha fazla suya ihtiyaç duyar.
 • Sprinkler sisteme verilen fiziksel bir zararda su ortama zarar verir.
 • Sprinkler daha geç açılacağından beklenenden fazla sprinkler açılabilir.
 • Temiz ve kuru hava kaynağı gerektirmektedir.
 • Islak borulu sprinker sisteme göre daha fazla bakım gerektirmektedir.

 

Özgür Doğalgaz ve mühendislik olarak ihtiyaç duyduğunuz alanda size en az maliyet ile gereken sistemi projelendirip uygulayarak tüm adımlarda yetki belgelerimiz ve tecrübemiz ile en iyi hizmeti sunuyoruz.

Özgür Doğalgaz olarak sprinkler sistemin yanı sıra fabrika yangın tesisatı, hava tesisatı hizmetlerini de sunmaktayız.

 

Özgür Doğalgaz İletişim Bilgileri

Adres: Prof. Dr. Orhan Oğuz Caddesi No: 21 / E / ESKİŞEHİR

Gsm: 0506 322 68 37 | 0552 475 19 65

 

Keşif Formu